Lakajos upė vingiuoja Labanoro giria. Jos ištakos – Juodųjų Lakajų ežeras. Tokie didieji Labanoro girios ežerai, kaip Baltieji Lakajai, Galuonas, Išnarai, Kertuojas, Stirniai ir daugelis mažesnių jungiasi su Juodųjų Lakajų ežerų ir per jį savo vandenimis formuoja Lakajos upės pradžią. Jos ilgis – apie 29 – 30 km, o vidutinis plotis – apie 10 m. Žemiau, Lakajos upės vandenis žymia dalimi papildo Peršokšnos upė. Lakaja – vandeningiausias Žeimenos upės intakas. Ji paskelbta kraštovaizdžio draustiniu. Lakajos draustinio gamta ypatingai turtinga gyvūnijos ir augalijos įvairove.
Plaukimas baidarėmis Lakaja yra labai įdomus ir smagus. Ji nuo senų laikų traukia vandens turistus. Kas išbandė Lakajos upės maršutą, tuos visada trauks grožėtis nuostabia jos gamta vėl ir vėl. Jeigu dar nekeliavote šiuo maršrutu, rekomenduojame baidarių nuomą dviejų dienų plaukimui Lakajos upe.
Netoli Lakajos kaimo prie Juodųjų Lakajų ežero ir Lakajos upės ištakų yra įsikūrusi stovyklavietė. Čia prasideda dviejų dienų žygis baidarėmis Lakajos upe. Suleiskite baidares į Juodųjų Lakajų ežerą, plaukite laikydamiesi dešinės kranto linijos. Lakajos upės ištakas pastebėsite maždaug už 150 m. Jas dengia vešliai augančios nendrės, tad nepraplaukite.
Įplaukę į upę, leiskite baidares Lakaja pasroviui. Pradžioje upės vaga yra kiek platesnė ir seklesnė. Čia teks įveikti neilgą kliūčių ruožą, kurį sudaro medžių išvartos. Nuplaukus toliau, upės vaga siaurėja ir gilėja. Už 2,3 km nuo upės ištakų praplauksite Lakajos kaimą, kurį kerta Joniškio ir Labanoro vieškelio tiltas. Kadaise ten būta dviejų ant priešingų upės krantų prieš gerus 500 metų įkurtų kaimų – Šaltalankio ir Lakajos, vėliau abu pavadinti bendru Lakajos kaimo vardu.
Plaukiant iš pradžių teks aplenkti gausias medžių išvartas. Upė kol kas dar negili, bet toliau siaurėdama tampa vis gilesnė, kai kur juoduoja net 3 – 4 metrų gelmė. Tokiose vietose patariama maudytis atsargiai, nes po stačiais krantais kai kur upėn prasiveržia girios šaltiniai, gelmėje sudarydami daug šaltesnius už upės vandenį, stiprius sūkurius. Už 2,3 km nuo upės ištakų praplauksite Lakajos kaimą, kurį kerta Joniškio ir Labanoro vieškelio tiltas. Kadaise ten būta dviejų ant priešingų upės krantų prieš gerus 500 metų įkurtų kaimų – Šaltalankio ir Lakajos, vėliau abu pavadinti bendru Lakajos kaimo vardu.
Tolesnė 8 km Lakajos upės atkarpa vingiuos daugiausia salpinėmis (užliejamomis) pievomis, kurias įrėmina Labanoro pušynai. Praplauksite pro nedidelius Palakajo, Fedariškių kaimus (pastarąjį kadaise įkūrė nuo rusų caro Petro I persekiojimų į Lietuvą perbėgę sentikiai; tai primena ir savotiškas, Rytų Lietuvai nebūdingas šio pasakiško kaimelio statinių ir erdvių išplanavimas), kol galiausiai pasieksite nedidelį Aldikio ežerą.
Miškų supamo Aldikio plotas – apie 20 ha, jo dugną dengia storas dumblingas sluoksnis, krantai pelkėti, apaugę nendrėmis. Ežere klega gausybė vandens paukščių. Aldikio pakrantėse yra pastebėtas net į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas jūrinis erelis – stambiausias plėšriųjų paukščių būrio atstovas Lietuvoje. Jūrinio erelio išskleistų sparnų plotis siekia iki 2,45 m. Lizdą šis galiūnas suka aukštai medžiuose, minta daugiausiai žuvimis ir mažais paukščiais.
Praplaukę apie 0,8 km išilgai Aldikio, surasite 1 km ilgio protaką, jungiančią Aldikio ir Lakajos ežerus. Protakos pradžioje dešinėje pusėje paliksite Paaldikio kaimą. Toliau protaka praplauksite nedidelį Žukaučiznos kaimą ir jo tiltą, tada pateksite į Lakajų ežerą.
Lakajos ežero plotas – apie 74 ha, per vidurį susiaurėjęs, kranto linija labai vingiuota. Šiaurės rytų ir pietiniai krantai aukšti, jų galai nuožulnūs ir pelkėti. Ežerą supa miškai.
Lakajos ežere plaukite statmenai į kitą krantą. Nedideliame ežero iškyšulyje rasite jaukią stovyklavietę. Čia galite apsistoti nakvynei, statyti palapines ir kurti laužus. Prašome visų vandens turistų šią vietą palikti švarią ir tvarkingą.
Pradėdami antrą žygio baidarėmis dieną toliau plaukite apie 1 km išilgai Lakajos ežero iki susiaurėjimo. Nusiyrę dar apie 700 m, prieš kitą susiaurėjimą kairėje pusėje pastebėsite vietą, iš kur išteka Lakajos upė.
Nuo čia leiskite Lakaja baidares pasroviui. Toliau – gražiausia ir romantiška baidarių žygio Lakajos upe dalis – likę 17 km Lakajos upė srovens miškų apsuptyje. Galėsite gėrėtis pakrančių ir miško vaizdais, kurių grožis atsiveria tik plaukiant baidare upe. Praplauksite jaukius Vilkaslasčio, Argirdiškės ir Lamaninos kaimus.
Už 4 km nuo Lamaninos kaimo Lakajos upės vandenis papildo laukinė Labanoro girių upė – Peršokšna. Ten, kur įteka Peršokšna, pajusite, kad upės srovė tapo dar vandeningesnė, stipresnė. Iki Lakajos santakos su Žeimena nuo čia teliko plaukti apie 7,3 km. Kuo arčiau santakos, tuo vingiuotesnė bus Lakajos upė. Galiausiai už kairėje Lakajos upės pusėje įsikūrusio Santakos kaimo įplauksite į visų Rytų Aukštaitijos upių ir ežerų motiną – Žeimeną.
Įplaukus į Žeimeną baigsis ir Lakajos vingių maratonas. Nukeliavę Žeimenos upe apie 1,5 km pasieksite Liūlinės kaimą. Štai čia ir baigiasi 2 dienų baidarių žygis. Įplaukus į Žeimeną baigsis ir Lakajos vingių maratonas. Nukeliavę Žeimenos upe apie 1,5 km pasieksite Liūlinės kaimą. Štai čia ir baigiasi 2 dienų baidarių žygis. Baidares prišvartuoti ir išsilaipinti reikia tuoj už betoninio tilto, dešinėje pusėje.